top of page

Výborne tepelne izoluje a je možné použiteľná aj vo vnútri budovy

Minerálna izolácia je ideálnym materiálom na zateplenie rodinného či bytového domu, školy, kancelárskej budovy, výškovej budovy alebo priemyselnej haly. Možnosti využitia nie sú obmedzené len na plášť budovy. K dispozícii je špeciálna minerálna vlna pre sadrokartónové priečky, podhľady alebo podlahy. Sadrokartónové priečky vyplnené minerálnou vlnou v porovnaní s klasickým murivom lepšie zabraňujú šíreniu hluku, majú rovnakú únosnosť a sú navyše lacnejšie.

Keď je potrebné zatepliť dom, akú hrúbku zvoliť? Všeobecne platí, že investícia do izolácie s menšou hrúbkou ako 15 centimetrov sa neoplatí. Najvyššie náklady sú totiž spojené s realizáciou zateplenia, samotný cenový rozdiel v hrúbke izolácie je minimálny. V prípade šikmých striech by mala byť hrúbka izolácie približne 30 cm. Ľudia robia často chybu tým, že aplikujú len polovicu odporúčanej hrúbky izolácie.

Pri zateplení rodinného domu izoláciou s hrúbkou 20 cm v porovnaní s hrúbkou 10 cm je úspora vyššia o cca 40 %. Náklady za zateplenie však vzrastú len o 30 %!

 

Dvojnásobná hrúbka izolácie totiž neznamená automaticky dvojnásobnú cenu za realizáciu opatrenia. Najväčšiu časť tvoria náklady, ktoré budete musieť zaplatiť v každom prípade – lešenie, omietka, oplechovanie a samozrejme v neposlednom rade práca.

Viacero spôsobov využitia minerálnej izolácie

Pri voľbe správneho izolačného materiálu je potrebné taktiež vedieť, kde bude izolácia použitá a či je potrebné okrem tepelného zaizolovania vyriešiť aj iné problémy, napríklad vlhkostné alebo akustické – hluk z exteriéru alebo od susedov.

 

Je tiež potrebné zvážiť, ako sa bude zvolený materiál správať v prípade požiaru, čo môže byť rozhodujúce napríklad pri izolácií podkrovných priestorov alebo miestností na vyšších poschodiach.

Minerálnu izoláciu je možné využiť viacerými spôsobmi. Napríklad priečky s výplňou z minerálnej izolácie majú rovnaké vlastnosti ako tehlové priečky a sú navyše aj tenšie (ušetria miesto v malých priestoroch), lacnejšie a lepšie zabráňujú síreniu hluku. To isté platí aj pre podlahové systémy alebo podhľady.

Navyše ich aplikácia je jednoduchšia a tým je samotná výstavba lacnejšia. Aplikácia minerálnej izolácie na fasády výškových budov zase dokonale zabráni šíreniu požiaru.

Aplikácia v rodinných a bytových domoch

Minerálna izolácia má široké uplatnenie

1 STRECHA

Zateplenie šikmej aj plochej strechy, zateplenie nad krokvami alebo pochôdznej povaly. Špeciálne riešenie pre zelené strechy a odvádzanie vody.

2 PODLAHY

Izolačné systémy kombinujúce vrstvy podlahy s minerálnou vlnou, ktoré tepelne izolujú a pohlcujú kročajovú hlučnosť. Uľahčia, urýchlia a v celkových nákladoch aj zlacnia prevedenie podlahovej konštrukcie.

3 FASÁDA

Zateplenie fasád minerálnou izoláciou vyniká skvelými izolačnými vlastnosťami a nehorľavosťou. K dispozícií sú aj systémy pre architektov, obľúbené prevetrávané fasády.

4-6 PRIEČKY A PODHĽADY

Doskové izolácie kombinujúce minerálnu izoláciu a sadrokartón sú plnohodnotnou alternatívou murovaných priečok. Sú tenšie, lacnejšie, lepšie zvukovo izolujú a sú pritom rovnako odolné ako murované priečky.

Minerálne dosky do podhľadov tepelne izolujú a výrazne zlepšujú akustickú pohodu, hlučných susedov nepočujete.

7 OKNÁ

Dobre zateplený dom musí mať aj kvalitne izolujúce okná: odporúča sa izolačné trojsklo s maximálnou priepustnosťou svetla a veľkými ziskami tepla.

Priepustnosť svetla 73 %, faktor solárnych ziskov

g = 62 %, hodnota Ug = 0,8 W /(m².K).

8-10 VNÚTORNÉ ROZVODY

Systémy pre izoláciu kruhových či štvorhranných potrubí, priemyselných zásobníkov, komínov a ďalších špeciálnych aplikácií.

11 ZÁKLADY A PIVNICE

V miestach, kde je vlhko a nemôže byť použitá štandardná minerálna izolácia, sa aplikujú špeciálne vodu odpudzujúce izolačné systémy.

bottom of page