top of page

Minerálna izolácia vie odhlučniť byt aj dom

Veľa bytov trpí nadmerným hlukom od susedov. Paradoxne nie sú problematické ani tak deliace steny v starých panelákoch, ako medzibytové steny v množstve novostavieb. Najčastejšie je to kvôli nevhodnému architektonickému umiestneniu miestností dvoch rôznych bytov vedľa seba.

Keď počujete susedov viac, ako je vám prijemne, čo s tým? Pokiaľ problém nechcete riešiť sťahovaním, ktoré navyše nemusí zaručiť lepšie akustické vlastnosti bytu, jedinou možnosťou je uskutočniť protihlukové izolácie.

Priečky sa bežne stavajú z rôznych druhov tvárnic ako jednovrstvové murivo. Izolačné prímurovky sú pomerne náročné na uskutočnenie a tým pádom aj drahšie. Vo väčšine prípadov to znamená, kvôli prachu a nečistote, vysťahovanie miestností, kde sa odhlučnenie realizuje.

Test: bežné ťažké tvárnice verzus ľahké sadrokartónové priečky

Alternatívou k tvárniciam a malte sú sadrokartónové medzibytové priečky s vloženou minerálnou izoláciou: takzvané SDK priečky. Výsledky meraní v profesionálnych skúšobniach preukázali, že ľahké steny majú lepšie akustické vlastnosti ako bežne používané steny z ťažkých tvárnic, a to aj po zohľadnení oslabenia z prestupov pre bežné elektroinštalácie. Súčasné priečky s minerálnou izoláciou byt lepšie chránia aj pred nežiaducimi únikmi tepla.

Výsledky testov ukázali, že zvuková nepriezvučnosť SDK priečok s minerálnou izoláciou bola minimálne o 4 decibely lepšia ako pri priečkach z keramických tvárnic alebo tvárnic z ľahčeného betónu. Naviac SDK steny sú užšie a šetria miesto.

Čo každého stavebníka poteší je, že realizačné náklady pri použití SDK priečok sú najnižšie. Tabuľka nižšie ukazuje výsledky testov a výslednú cenu kalkulovanú na príklade pre developerov, ktorá popisuje inštaláciu medzibytových priečok na štyroch podlažiach.

Developer tak pri ich použití pri bežnom projekte štvorpodlažného domu so 16 bytmi môže zväčšiť obytnú plochu až o 27 m², čo je prepočítané na peniaze (pri cene 1700 eur za m²) zhodnotenie vyššie ako 45 000 eur.

Samozrejme, v prípade bytu bude úspora menšia, ale staviteľ stále ušetrí nemalú plochu a naviac sa vyhne špinavému procesu výstavby. V malometrážnych bytoch môže taká úspora byť obrovskou výhodou.

  • NIŽŠIA CENA

  • MENŠIA PRÁCNOSŤ

  • JEDNODUCHÁ MONTÁŽ A SUCHÝ SPÔSOB

  • TEPELNÁ IZOLÁCIA

  • VYŠŠÍ KOMFORT

  • SUBTÍLNA KONŠTRUKCIA

  • ZVÄČŠENIE ÚŽITKOVEJ PLOCHY

  • ODĽAHČENÁ KONŠTRUKCIA

Tabuľka porovnania parametrov jednotlivých typov priečok

bottom of page