top of page
Pozor: samozhášavá PUR pena nie je nehorľavá

Z mnohých bežných stavebných materiálov sa stávajú v prípade požiaru nebezpeční zabijaci. Týka sa to najmä PUR pien, ktoré sa často používajú na zateplenie povalových priestorov či stropných konštrukcií. Ľudia pri nákupe nerozumejú odbornej terminológii a napríklad samozhášavý materiál považujú mylne za nehorľavý. Požiarny experiment, z ktorého má spravodajský server Blesk.cz unikátne zábery, ukazuje, ako taký samozhášavý materiál v skutočnosti rýchlo a ochotne horí.

Radosť z nového domu alebo rekonštrukcie sa môže v prípade požiaru zmeniť na nočnú moru. Ľudia porovnávajú hlavne úžitkové vlastnosti a cenu stavebných materiálov, ale už si nezisťujú, ako sa správajú v prípade požiaru. Pritom zle zvolený materiál môže aj z malého ohňa, ktorý možno ľahko uhasiť, urobiť z bytu ohnivú pascu.

Myslíte si, že je materiál nehorľavý, ak je označený ako samozhášavý? Omyl, samozhášavý neznamená nehorľavý, ale iba to, že keď na naň nepôsobí plameň o určitej intenzite, tak ďalej nehorí.

 

Samozhášavý neznamená nehorľavý. Ak je samozhášavý materiál vystavený ohňu ďalej, môže vzplanúť a intenzívne horieť. Zo samozhášavého materiálu sa navyše uvoľňujú do okolia jedovaté splodiny a dym, ktoré sú pre človeka nebezpečnejšie ako samotný oheň.

 

Dym je horší ako plamene

Samotný požiar môže byť relatívne malý, napríklad len horiaci obrus. Pri kontakte s určitými typmi plastov ale môže aj malý zdroj vytvoriť z miestnosti doslova plynovú komoru: "Udusenie a otrávenie, sú v drvivej väčšine hlavné príčiny úmrtí pri požiaroch. Nie samotný oheň, ale toxický dym, splodiny a nedostatok kyslíka sú najväčším zabijakom. Akonáhle sa ich človek nadýcha, môže stratiť vedomie a následne sa aj zadusiť, " varuje Zbyněk Valdmann, expert na požiarnu bezpečnosť stavieb.

Stavebné materiály označené ako samozhášavé sú najčastejšie na báze plastov. Jedná sa napríklad o spomínané izolačné PUR peny, rôzne potrubia, káblové vodiče, opláštenie, tepelné či zvukové izolácie, ale aj interiérové ​​koberce a rôzne doplnky.

Malý oheň urobil z podkrovia pekelnú pec

Zo záberov, ktorá zverejnil Blesk.cz je zrejmé, že intenzita a nástup požiaru u samozhášavých materiálov, ktoré sú v kontakte s plameňom, môže byť veľmi rýchla. PUR peny podobne ako polystyrénové zateplenie patria do triedy reakcie na oheň E, ​​teda medzi materiály, ktoré značne prispievajú k rozvoju požiaru.

Podľa denníka Blesk.cz experiment prebehol v opustenom dome v stredných Čechách. Pod dohľadom hasičov tu experimentátori do podkrovia aplikovali PUR penu.

"Už v tomto štádiu, ktoré nevyzerá nijako dramaticky, dochádza k uvoľňovaniu nebezpečných toxických plynov, ktoré môžu prítomné osoby ohroziť na živote. Natáčanie mohlo prebiehať len v špeciálnych dýchacích prístrojoch," povedal Zbyněk Valdmann.

Samotný expert bol nakoniec intenzitou horenia prekvapený, z okna plápolali behom chvíle veľké plamene. "Intenzita vzplanutia ma prekvapila. Akonáhle sa plameň dostal na izoláciu, došlo k jej rýchlemu odparovaniu a potom k obrovskému nárastu dymu a pulznému horeniu," komentoval priebeh experimentu Valdmann.

Označenie samozhášavý neznamená, že je materiál nehorľavý. Samozhášavý materiál môže vzplanúť rovnako mohutne ako požiar londýnshej Grenfell Tower.

Odporúča sa zatepliť dom izoláciou s triedou horľavosti A1 alebo A2, teda materiálmi, ktoré neprispievajú k rastu požiaru a vývoju dymu. PUR pena je trieda E teda druhá najhoršia čo sa týka horľavosti.

bottom of page