top of page

Stavebníctvo je v slabej kondícii, výstavba sa spomalila

Ukazovateľmi vývoja stavebníctva je počet poskytnutých úverov na bývanie a vydaných stavebných povolení. A tie neveštia nič dobré, napísal TREND 4. januára 2024.

Počet nových hypotekárnych úverov je v súčasnosti na dvoch tretinách priemeru rokov 2020 až 2022. Pád je ešte hrozivejší, ak sa porovnajú roky 2022 a 2023. V minulom roku bol poskytnutý dokonca o 65 percent menší objem úverov na bývanie než za porovnateľné obdobie predvlani.


Úvery sú menej dostupné

Pre stavebníctvo neveštia ružovú budúcnosť ani ďalšie opatrenia Národnej banky Slovenska. Stačí spomenúť napríklad sprísnenie pravidiel na poskytovanie úverov starším žiadateľom alebo prísnejšie posúdenie schopnosti spotrebiteľa splácať úver. Celkovo sa hypotéky stali menej dostupnými pre značnú časť obyvateľov.


Drahé či nekvalitné

Inflácia a rastúce náklady na výrobu v krajinách Európskej únie sa premietajú do cien stavebných materiálov. Typickým príkladom v oblasti novostavieb môžu byť murovacie prvky. Pri renováciách sú to tepelné izolácie – polystyrén a minerálna vata. Cenníkové ceny niektorých murovacích prvkov a tepelných izolácií za posledných päť rokov vzrástli o niekoľko desiatok percent, takmer až na dvojnásobok.

Napriek zľavám, ktoré sú aktuálne v stavebninách v desiatkach percent, ceny nedosahujú predcovidový rok 2019. Pravdepodobne sa tam ani nedostanú. Pre vysoké vstupné náklady, ceny energie a environmentálne náklady na dekarbonizáciu priemyslu a nákup emisných povoleniek ceny stavebných materiálov v budúcnosti porastú.

Experti na stavebníctvo varujú, že pre ešte stále vysoké ceny sa na slovenskom trhu objavujú síce lacnejšie, ale na druhej strane veľmi nekvalitné materiály. Príčinou je i nedostatok kvalitných materiálov. Práve s ich nedostatkom zápasilo stavebníctvo najmä predminulý a minulý rok. Aj preto sa otvoril vo veľkom trh pre materiály z mimoeurópskych krajín.


„Chýbali tehly, oceľové prvky, tepelné izolácie a ďalšie materiály. Čakacie lehoty sa preťahovali na niekoľko mesiacov. Príležitosť sa tak otvorila i nekvalitným materiálom, pretože stavbári boli pod tlakom a potrebovali stavby dokončiť,“ upozorňuje architektka a riaditeľka Asociácie výrobcov minerálnych izolácií (AVMI) Marcela Kubů.

Na Slovensko sa dostali nekvalitné minerálne izolácie z Bieloruska a Ukrajiny. Majú nízke mechanické parametre, čo vedie k defektom na fasáde a znehodnoteniu zateplenia. V krajnom prípade k jeho kolapsu. Tieto izolácie väčšinou nemajú certifikát EUCEB, ktorý potvrdzuje ich zdravotnú neškodnosť. Logo EUCEB možno nájsť na každom obale izolácie, ktorá spĺňa prísne hygienické a bezpečnostné požiadavky.


Ako môžu renovácie pomôcť stavebníctve sa dočítate v priloženom článku.



bottom of page