DOTÁCIE NA ZATEPĽOVANIE: V Česku s novými podmienkami, na Slovensku hrozí vyčerpanie rozpočtu
Od štvrtka 20. februára 2025 sa v Česku otvára ďalší príjem žiadostí o dotácie na zatepľovanie rodinných domov s novými podmienkami. Najväčšou zmenou je vyplácanie dotácií vopred pre všetkých žiadateľov a možnosť výhodného úveru na zateplenie. Za 15 rokov fungovania program Nová zelená úsporám pomohol už viac ako 600-tisíc domácnostiam. Na Slovensku je o podobné dotačné programy tiež obrovský záujem, no počty vybavených žiadostí sa pohybujú v desiatkach tisícov. Dopyt pritom presahuje alokované prostriedky. Odborníci upozorňujú, že vláda by mala reagovať a zabezpečiť ďalšie financie, aby sa podporilo čo najviac domácností.
V Českej republike sa dnes opätovne otvára príjem žiadostí o dotácie na zatepľovanie rodinných domov v rámci programu Nová zelená úsporám. Novinkou je vyplácanie dotácií vopred, čo zjednoduší realizáciu projektov pre domácnosti. Zároveň je k dispozícii výhodný úver na financovanie zateplenia. Komplexné renovácie budú podporené ešte vyššou mierou dotácie vďaka kombinovaným bonusom.
Za 15 rokov fungovania program Nová zelená úsporám pomohol už viac ako 600-tisíc domácnostiam v Česku znížiť energetickú náročnosť rodinných a bytových domov.
Na Slovensku sa realizujú podobné programy - Obnov dom, Zelená domácnostiam a Zelená solidarita. Podporujú zatepľovanie domov a inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie. Program Obnov dom, spustený v roku 2022, plánuje do roku 2026 podporiť obnovu viac než 25 000 rodinných domov. Programy zamerané na obnoviteľné zdroje by do roku 2029 mohli pomôcť ďalším 50 000 domácnostiam.
Obrovský záujem o tieto dotácie však vedie k situácii, keď alokované financie v programoch Obnov dom a Zelená domácnostiam pravdepodobne nebudú stačiť. Podľa odborníkov by vláda mala na túto situáciu reagovať a zabezpečiť dodatočné financovanie.
„Vysoký záujem domácností ukazuje, že podpora zatepľovania a obnoviteľných zdrojov energie je efektívnym riešením na zníženie nákladov na energie. Vláda by mala tento trend podporiť a uvoľniť ďalšie prostriedky, namiesto krátkodobých opatrení, ako je zastropovanie cien energií,“ uviedla Marcela Kubů z Asociácie výrobcov minerálnej izolácie.
Odborníci sa zhodujú, že investície do energetických úspor sú dlhodobým a systémovým riešením, ktoré pomáha domácnostiam aj životnému prostrediu. Očakáva sa, že vlády oboch krajín budú musieť v najbližších mesiacoch reagovať na rastúci dopyt a zvýšiť rozpočty na tieto programy.
Konečná energetická spotreba domácností, teda bytových aj rodinných domov dlhodobo predstavuje okolo 25 % z celkovej spotreby energie Slovenskej republiky a predstavuje významný priestor na úspory,“ hovorí prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska a viceprezident Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Pavol Kováčik. „Existujúce bytové budovy teda predstavujú obrovský potenciál úspory energie, pretože z celkového počtu 1 100 000 rodinných domov je približne 30 % rodinných domov naďalej vysoko energeticky nehospodárnych a potrebuje hĺbkovú obnovu. Tempo obnovy teda potrebujeme ešte urýchliť“.