top of page
Writer's pictureAVMI

Aké zateplenie realizovať v zime a aké radšej odložiť na jar?

Premýšľate o zateplení svojho bývania a chceli by ste začať čo najskôr, aby vám už teplo ďalej zbytočne neunikalo z domu? Poradíme vám, ktoré konštrukcie sa dajú zatepliť hneď – bez ohľadu na počasie, a u ktorých je riziko, že nízka teplota alebo vysoká vlhkosť vzduchu môže celé zateplenie znehodnotiť.


Šikmé strechy a podlahy podkrovia

Vhodnými konštrukciami na zateplenie aj teraz v zime sú jednoznačne šikmé strechy zvnútra (zateplenie medzi krokvy a pod krokvy) a podlahy podkrovia. Nezateplenou strechou uniká až 25 % tepla, pritom sa jedná o pomerne jednoduchý spôsob zateplenia. Pozor však na výber vhodného izolačného materiálu. Len s niektorými z nich sa dá pracovať aj v zime. 

Bez obáv môžete použiť minerálnu vatu – sklenenú alebo kamennú, ktorú možno do strechy aplikovať bez ohľadu na teplotu a vlhkosť vzduchu. Naopak nevhodné môžu byť striekané PUR peny, ktorých výsledné vlastnosti ovplyvňuje vonkajšie prostredie. Teplota podkladu, na ktorý sa má pena použiť, musí byť podľa normy najmenej plus 5 °C. Porézne povrchy ako je napríklad drevo nesmú obsahovať vlhkosť väčšiu než 20 %, čo môže byť problematické predovšetkým pri novostavbách. Bežné stavebné rezivo ako sú trámy, krokvy, dosky, sa zvyčajne dodávajú tzv. Čerstvo narezané, t.j. s vlhkosťou medzi 40 a 50 % a trvá niekoľko mesiacov, než sa prirodzene vysušia na 20 %.


Zateplenie stropov suterénu, garáže a pivníc

Aj toto sú vhodné konštrukcie na zateplenie v zime. Teploty v týchto priestoroch zvyčajne neklesajú pod 5 ºC, a tak lepidlá, ktoré sa používajú na izoláciu, sa môžu bez problémov spracovať a použiť. Ale aj v prípade stropov suterénov, garáží a pivníc platí, že treba dať pozor na výber vhodného izolantu. Najmä pri stropných konštrukciách je dôležité používať nehorľavé materiály, ako sú napríklad dosky alebo špeciálne lamely z minerálnej izolácie. Tie v prípade požiaru netvoria dym ani toxické spaliny a bránia šíreniu požiaru. Minerálna izolácia odoláva teplotám až do 1000 °C, takže sa pri požiari netaví a nesteká, čo je zásadné pre bezpečnú evakuáciu a zamedzenie rozšírenia požiaru.


Zateplenie vonkajšej steny kontaktným spôsobom (ETICS)

Zateplenie vonkajšej steny kontaktným spôsobom (ETICS) radšej odložte na teplejšie jarné počasie, keď teploty vzduchu cez deň i v noci vystúpia nad °5 C. Túto teploty by mal mať aj povrch steny, na ktorú sa izolácia lepí. V prípade podcenenia tejto požiadavky hrozí, že fasáda nielenže nebude pekná a objavia sa fľaky, praskliny, vydutiny, a rôzne nerovnosti, ale, čo je horšie, izolácia alebo omietka nebude držať na stene a po čase odpadne. 

Pokiaľ by ste potrebovali zateplenie vonkajších stien urýchliť, môžete použiť špeciálne produkty -  predovšetkým lepidlá, s ktorými sa dá pracovať i pri nižších teplotách. Ďalšou možnosťou je steny zatepliť bez mokrých procesov pomocou tzv. prevetrávanej fasády, ktorú nelimitujú vonkajšie teploty.

bottom of page